Ślub kościelny, cywilny, a może humanistyczny? Różnice, formalności i dokumenty

Blog | Porady

Ślub kościelny, cywilny, czy humanistyczny? W świątyni, czy w plenerze?

Wybór, przed którym stajecie, wbrew pozorom nie jest oczywisty. Wszystko zależy bowiem od poglądów oraz sytuacji życiowej przyszłych małżonków. Jeśli decydujecie się na bycie razem do końca życia, to zakładam, że znacie się jak łyse konie, lub zjedliście wspólnie beczkę soli. Taki stopień poznania oznacza, że bezgranicznie sobie ufacie, a co za tym idzie, wiecie już na starcie, jaki to będzie ślub.

Sytuacja jest klarowna, jeśli obydwoje jesteście tego samego wyznania, jesteście wierzący i jedyną opcją jest ślub kościelny. Jest to zupełnie zrozumiała i najczęściej wybierana opcja. Ślub kościelny wymaga jednak sporo przygotowań, dlatego należy zabrać się za jego planowanie odpowiednio wcześniej. Dodam jeszcze, iż ślub odbywa się w parafii Panny młodej lub Pana młodego. Jeśli wybierzecie inną parafię, wówczas należy uzyskać zgodę parafii własnej.

Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu konkordatowego:

 • dowody osobiste,
 • metryki Chrztu (nie starsze niż 3 miesiące),
 • zaświadczenia o bierzmowaniu,
 • świadectwa nauki religii (zależy od parafii),
 • potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej,
 • zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeśli głoszone były w innej parafii,
 • zaświadczenie o spowiedzi,
 • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Kierownik USC w stałym miejscu zamieszkania jednej ze stron wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz treść i datę złożonych przed nim,
 • oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i dzieci.

Należy pamiętać, że sam ślub kościelny nie ma mocy prawnej, dlatego trzeba udać się do USC w celu uzgodnienia szczegółów i załatwienia formalności.

Do uzyskania zaświadczenia należy złożyć następujące dokumenty:

 • dowód osobisty w celu potwierdzenia tożsamości,
 • skrócony odpis aktu urodzenia,
 • osoba rozwiedziona — skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie,
 • wdowa lub wdowiec musi dostarczyć akt zgonu współmałżonka,
 • pisemne zapewnienie, że nie wie się o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
 • prawomocne postanowienie sądu zezwalające na zawarcie małżeństwa, jeśli wymagają tego przepisy, cudzoziemiec jest zobowiązany złożyć dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego oraz odpis aktu urodzenia. Od złożenia takiego dokumentu zwolnić może tylko sąd. Zaświadczenie jest ważne 3 miesiące.

W ciągu 5 dni od zawarcia związku małżeńskiego ksiądz zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie Urząd Stanu Cywilnego. Najczęściej w ciągu 2 tygodni w USC gotowe są do odebrania skrócone odpisy aktu ślubu. Po odpisy te może zgłosić się tylko jeden ze współmałżonków, ale z obydwoma dowodami osobistymi.

Oczywiście nie każdy może zawrzeć związek małżeński z uwagi na ograniczenia wiekowe. Małżeństwo mogą zawrzeć osoby, które ukończyły 18 lat, sąd warunkowo może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła 16 lat.

Jeśli chodzi o nakłady finansowe, to musicie przygotować się na opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa w wysokości 84 zł oraz za każdy odpis 22 zł.

W Polsce możliwość zawierania małżeństw ze skutkami mają:

 • Kościół Katolicki,
 • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny,
 • Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP,
 • Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP,
 • Kościół Chrześcijan Baptystów w RP,
 • Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP,
 • Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w RP,
 • Kościół Polskokatolicki w RP,
 • Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP,
 • Kościół Zielonoświątkowy w RP,
 • Gminy wyznaniowe żydowskie w RP.

Życie pisze jednak różne scenariusze, dlatego można, a czasem nawet trzeba zdecydować się na ślub, poprzez pełnomocnika. Są to naprawdę skrajne sytuacje, w których jedno z małżonków nie może stawić się na ceremonii osobiście, czy w kościele lub w USC. Na taki ślub narzeczeni muszą zdobyć zgodę sądu, a każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

Jeśli marzy się Wam bajkowy ślub na Waszych zasadach, w przez Was ustalonym miejscu, to powinniście zdecydować się na ślub humanistyczny. Niestety w Polsce również nie ma mocy prawnej, dlatego trzeba go połączyć ze ślubem cywilnym, daje nam jednak zupełną kontrolę nad ceremonią. Począwszy od tekstu przysięgi, którą układacie sami, muzyki na ceremonii, poprzez cytowanie poezji oraz wyboru miejsca zaślubin.

Kończąc tym akcentem, mogę zgrabnie przejść do następnej kwestii, a mianowicie, miejsca ceremonii. Ślub i wesele tradycyjne na sali, czy plener totalny w miejscu bliskiemu Waszym sercom?

Zapewne dla większości z Was zaplanowanie i urządzenie tradycyjnego wesela, jest mega wyzwaniem, ale uwierzcie ślub w plenerze, to też nie jest mission impossible.

Dla tradycjonalistów, nastawionych na kościelne dzwony, piękny wystrój kościoła, dla nielubiących martwić się o pogodę i uważających, że to musi być kościół i już, jest oczywiście ślub tradycyjny i cudownie! Chodzi właśnie o to, aby nie robić czegoś wbrew sobie.

 

Ślub w plenerze

Ślub w plenerze to również piękne zdjęcia ślubne

Jeśli jednak marzy się Wam ślub i być może uroczystość pod gołym niebem albo chociaż pod namiotem — nie rezygnujcie z tego. Najłatwiej zorganizować taką plenerową imprezę, jeśli zawieracie ślub cywilny, trudniej jest ze ślubem kościelnym, ale uwierzcie, jest to dużo łatwiejsze niż jeszcze jakiś czas temu.

Jeśli jesteście wytrwali i dacie radę przetrwać czekając na odpowiedź do 12 miesięcy, to musicie udać się do swojego proboszcza, lub napisać prośbę do biskupa, podając konkretne powody, dlaczego chcecie powiedzieć tak poza kościołem. Na odpowiedz, czeka się długo i może być ona negatywna, dlatego musicie bardzo tego chcieć, podejmując się takiego wyzwania.

Jak wspomniałam wcześniej, dużo łatwiej jest ze ślubem cywilnym w plenerze i tutaj możecie być jak najbardziej spontaniczni, jeśli chodzi o wybór miejsca na ceremonię i tym bardziej o datę ślubu, ponieważ chęć zawarcia związku małżeńskiego w taki sposób, należy zgłosić minimum miesiąc wcześniej. Poza tym procedury są podobne jak w przypadku ślubu tradycyjnego, różnica występuje jedynie w opłacie, ponieważ przy tradycyjnym ślubie w USC opłata wynosi 84 zł i jest to opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa. Przy ślubie w plenerze oprócz opłaty standardowej należy dopłacić 1000 zł.

Musicie również pamiętać, że miejsce uroczystości powinno gwarantować bezpieczeństwo dla wszystkich zgromadzonych, powagę i dostojność sytuacji.

Później to już tylko wielkie planowanie plenerowego wyzwania, co uważam, jest czystą przyjemnością.

Zadbajcie, aby to było miejsce dla was szczególne, gdzie się poznaliście, lub przez Was ukochane — jak szaleć to szaleć!

Zadbajcie o detale wystroju, tak aby goście mogli stwierdzić „to było coś”!

Zadbajcie o przytulność i ciepło, wiele świeczek, sznurów świetlnych — po zmroku takie światło wygląda bajkowo, do tego kwiaty, krzewy, drzewa i będzie można nacieszyć oko! 

Tyle mogę Wam doradzić jaki fotograf ślubny. A jaki będzie Wasz ślub? Czekam niecierpliwie na szczegółowe opisy.

ocena
11 / 4.8

Paulina

Paulina

Mama i żona | Fotograf Ślubny

Kocham zdjęcia i filmowe kadry pełnych emocji i uczuć. Uwielbiam zdrowy tryb życia, zdrową kuchnię i moich bliskich. Rodzina, to najwspanialszy dar jaki można sobie wyobrazić.