PYTANIA I ODPOWIEDZI

wideofilmowanie I fotografia ślubna

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej padające pytania odnoście naszych usług

Na początek film ślubny i troszkę ogólników

Gdzie można Ciebie/Was spotkać? Skąd jesteście?

Jesteśmy z Bełchatowa w województwie Łódzkim, ale cenimy sobie swobodę, dlatego nie ma dla nas barier w postaci odległości. Jesteśmy mobilni, dlatego swobodnie działamy na terenie całego kraju, a faktem jest, że najczęściej w takich miastach jak Łódź, Warszawa, czy Wrocław. Swobodnie działamy również w sieci. Jeśli to dla Was ważne, wszystkie formalności związane z wideofilmowaniem oraz fotografią możemy załatwić mailowo bez wychodzenia z domu, oszczędzając czas i pieniądze.Oczywiście cenię sobie również kontakt bezpośredni, dlatego chętnie spotkam się z Wami aby „obgadać” szczegóły filmu i fotografii ślubnej przy pysznej kawie.

 

Chcielibyśmy kamerzystę, oraz fotografa z jednej firmy. Czy możemy liczyć u Ciebie na pakiet?

Oczywiście, że tak. Oferujemy pakiet film i fotografia, które w połączeniu są po prostu tańsze. Mogę również zaoferować Wam plener ślubny, podziękowania dla rodziców, sesje narzeczeńską, a także dowolny klip przedślubny wyreżyserowany według Waszej lub naszej koncepcji.

 

Dwóch czy trzech kamerzystów – od czego zależy ilość operatorów i jak wpływa na cenę?

Gwarantuję, że będzie dwóch kamerzystów, w tym i moja skromna osoba  Jeżeli wesele jest bardzo duże, powyżej 250 gości, wówczas proponujemy trzeciego operatora. Dodatkowa opłata to 1000 zł. Oczywiście to nie jest konieczne. We dwójkę też to ogarniemy.

 

Chcielibyśmy zlecić Ci zrobienie filmu weselnego od A do Z, bez naszej ingerencji. Czy możemy Ci zaufać, że będzie on ciekawy z piękną oprawą muzyczną i ciekawymi ujęciami?

Jestem dla Was i staram się, aby każdy reportaż w postaci filmu ślubnego był inny i wyjątkowy. Ja i moi członkowie zespołu cenimy sobie szeroko pojętą estetykę, dlatego zawsze dostosowujemy środki wyrazu twórczego do Was i Waszego dnia. Robimy wszystko, aby słowo profesjonalizm nie było jedynie zlepkiem liter na białym tle, ale faktem dokonanym, dlatego nasze umowy są niezwykle klarowne, a my jako kamerzyści w czasie ślubu i wesela wtapiamy się w tłum, bo liczy się Wasze zadowolenie i naturalność.

 

Co wpływa na cenę filmu?

Nie robimy filmów ślubnych w stylu lat 90-tych, których jeszcze pełno na rynku i których wyznacznikiem jest jedynie cena, nie mająca nic wspólnego z jakością.

Wychodzę z założenia, że każda forma wyrazu twórczego jest dziełem i swego rodzaju sztuką, a my jesteśmy rzemieślnikami owych wytworów sztuki. Cena jest wynikiem zarówno czynników obiektywnych, jak i naszego wkładu emocjonalnego i spojrzenia artystycznego. Płacicie nie tylko za sprzęt i kamerzystów je obsługujących, ale też za ich talent, praktykę, wiedzę i wyczucie smaku.

Czynniki obiektywne wpływające na cenę:

– Ilość osób zaangażowanych w produkcję ślubną. Są to 2 lub 3 osoby, w zależności jakie usługi zostały zamówione. Większa liczba kamerzystów, to więcej ciekawych ujęć z różnej perspektywy oraz pewność, że każdy szczegół będzie uwieczniony.

– Sprzęt niezbędny przy realizacji Waszego filmu ślubnego. Używamy kamer/aparatów pracujących z przetwornikiem filmowym zapewniającym wysoką jakość obrazu Full HD i 4K. Przy nagraniach wykorzystujemy również stabilizatory ruchów kamery – gimbale (czasem slidery) dla ciekawych ujęć i płynnych przejazdów kamery oraz cyfrowych rejestratorów audio i wielu wielu innych narzędzi. Czasem sami sobie się dziwimy, ile tego zabieramy.

– Do tego indywidualne podejście do naszych realizacji. Poświęcamy im odpowiednią ilość czasu, aby Wasz film był Wasz, czyli jedyny w swoim rodzaju, a każda minuta klipu wywoływała ciarki na ciele.

– Jakość oraz nośniki. Otrzymujecie film w wysokiej jakości o wcześniej ustalonej długości, która mieści się w zakresie od 20 do 60 minut. Prywatny link z hasłem do materiałów w sieci. Najwyższą jakość z możliwością pobrania na komputer lub telefon. To łatwy sposób dystrybucji pamiątki wśród gości weselnych, rodziny lub znajomych.

– Zapewniam profesjonalną rejestrację dźwięku za pomocą rejestratorów i mikroportów bezprzewodowych. Oprawę audio w legalne utwory, postprodukcję i oryginalny montaż.

– Ujęcia z drona.

 

Czy oferujesz film w formie teledysku?

Oferujemy wszelakie rozwiązania w zależności od potrzeb czy upodobań. Może to być standardowy film ślubny zawierający wszystkie charakterystyczne elementy, począwszy od przygotowań u Państwa młodych, poprzez ceremonie ślubną, przyjęcie weselne, a skończywszy na oczepinach. Jesteśmy w stanie filmować oraz zmontować dowolny zakres przyjęcia, bądź ceremonii ślubnej według Waszych upodobań. Każdy film ślubny czy klip będzie wyglądał dobrze i każdy będzie inny, wyjątkowy. Trzymam nad tym osobistą pieczę.

 

Jakiej długości są Twoje filmy ślubne?

Zazwyczaj moje filmy trwają nie dłużej niż 60 minut. Tworzymy również krótsze formy, takie jak 20, 30 i 45 minutowe. Jeśli interesuje Was taka forma filmu, to zapraszam do nas. I uprzedzam następne pytanie  “Czy zrobisz nam film dłuższy niż godzinny?” Moja odpowiedź brzmi: Nie.

Film musi być ciekawy, tak ciekawy, aby po obejrzeniu czuć było niedosyt. Następnie myślisz sobie… “Świetny film! Muszę obejrzeć go jeszcze raz”. Uwierz mi, to często słyszę od moich par.

A Długie, trzygodzinne maratony nie są ciekawe, są po prostu nudne, monotonne i nie w moim stylu.

 

Do której godziny nagrywacie i robicie zdjęcia na weselu?

Jesteśmy z Wami od początku przygotowań do końca oczepin, dlatego prosimy, aby ważne dla Was momenty, które chcecie uwiecznić odbyły się właśnie przed oczepinami.

 

Ile kosztuje dodatkowa godzina nagrywania lub fotografowania poza godzinami zawartymi w umowie?

Jestem pewny, że podczas tych umownych godzin z Wami zdołamy uchwycić wszystko to, co najważniejsze i wiele więcej, jeśli jednak macie wątpliwości, możemy się spotkać i o tym porozmawiać. Jestem pewny, że uda się znaleźć sensowny kompromis 🙂

 

Co mamy robić podczas filmowania? Czy jest jakiś plan, czy gotowy scenariusz?

W dniu wesela nie będziemy Was w żaden sposób reżyserować. Wszystko toczy się swobodnie i naturalnie, bez wymuszania i dubli.  Subtelnie i nienachalnie rejestrujemy całość tak, aby zaufanie, którym nas obdarzyliście nie zostało nadszarpnięte, a atmosfera miła i spontaniczna. Jednak jak wszyscy doskonale wiemy – nic nie przychodzi bez wysiłku. Aby film był ciekawy my kamerzyści podkręcamy kreatywność, natomiast Wy nie unikajcie i nie chowajcie się przed obiektywem, bądźcie sobą i cieszcie się ślubem oraz weselnym klimatem. Wówczas ujęcia będą ciekawe, a efekty świetne.

W skrócie wygląda to tak, że zaczynamy u Pani młodej lub Pana młodego około południa, zależy to od warunków i ustaleń czasowych oraz od odległości z punktu A do punktu B. Następnie ślub, wesele i koniec. To tak ogólnie, ponieważ przed samym ślubem kontaktujemy się z Wami, aby ustalić szczegóły.  Jeśli w zakres realizowanych usług wchodzi poślubna sesja plenerowa, wówczas realizujemy ją innego dnia.

 

Jeżeli w dniu ślubu zdecydujemy się na sesję zdjęciową w plenerze, to czy nagranie filmu podczas tej sesji wlicza się do głównego pakietu?

Tutaj istnieje szansa, że taka sesja odbędzie się już podczas wesela, a przed zachodem słońca, gdzie panują najlepsze warunki do wykonania takiej mini sesji. Potrzebujemy na to około 30 minut, a goście nawet nie zauważą, że Was nie  było. Takie zdjęcia w dniu ślubu wykonujemy już w cenie usługi.

 

Czy oferujesz sesje narzeczeńskie?

Jak najbardziej oferuje i polecam sesje narzeczeńskie. Jest to fajny czas dla nas, aby się poznać i „oswoić” ze sobą, ale przede wszystkim super pamiątka dla Was i rodziców.

Czy jako kamerzyści ślubni i fotografowie posiadacie uprawnienia/licencję do nagrywania i fotografowania ceremonii w kościele?

Tak, wszyscy członkowie naszego zespołu posiadają takie licencje.

 

Jak zamierzasz lub zamierzacie się ubrać?

Wszyscy jesteśmy ubrani jednakowo. W każdym sezonie zmieniamy ubiór, jednak zawsze zachowujemy standardy estetyki, ubieramy się tak, aby nie wyróżniać się z tłumu, jednocześnie dostosowując się wizerunkiem do powagi sytuacji.

 

Czy możemy zobaczyć pełen reportaż z jednego ślubu?

Szanując prywatność moich par nie udostępniam pełnych reportaży online. Pewnie też byście nie chcieli, w końcu nie wiadomo z kim mamy do czynienia. Zapraszam jednak do siebie, przy kawie w miłej atmosferze jak najbardziej udostępnię pełen reportaż.

 

Jaki jest koszt dojazdu fotografia i kamerzysty?

W dniu ślubu, na terenie całego kraju nie pobieramy kosztów związanych z dojazdem do Was.

 

Czy dysponujecie własnym oświetleniem?

Tak. Dysponujemy lampami, blendami, softboxami i masą innych sprzętów. Ale czy to wszystko będzie potrzebne? No raczej nie. Tym nie musicie sobie zaprzątać głowy, zrobimy tak wyszło super. Zaufajcie mi.

 

Co jeśli sprzęt ulegnie awarii? Jakie jest zabezpieczenie w razie jego awarii?

Posiadamy sprzęt zapasowy na taką ewentualność i chociaż taka sytuacja nie miała miejsca, to uważam, że takie zabezpieczenie jest absolutną koniecznością, nie tylko w przypadku aparatów i kamer, ale całego sprzętu.

 

Jak zabezpieczasz nasze zdjęcia i ujęcia filmowe przed ich utratą?

Materiały źródłowe aparat zapisuje jednocześnie na dwóch kartach. Po powrocie robię kopie kilku nośnikach, gdzie dodatkowo jeden z nich przebywa w innym fizycznym miejscu niż pozostałe. Do tego istnieje również kopia w chmurze.

 

Co stanie się w przypadku gdy nie będziesz mógł wykonać danego dnia zlecenia?

Życie bywa przewrotne i w razie niedyspozycji poszukam godnego zastępstwa. Znam wielu fotografów i filmowców o podobnej wrażliwości, więc nie musicie się martwić. Dla uspokojenia dodam, że nie zdarzyła się jeszcze taka sytuacja.

 

Jaki jest czas oczekiwania na film ślubny i zdjęcia?

Czas oczekiwania na film ślubny wynosi do 6 miesięcy. Oczywiście staramy się wywiązać z zadania wcześniej. W tym roku średnia oczekiwania to około 90 dni.

Jeżeli chodzi o zdjęcia, to maksymalny termin oczekiwania równa się 3 miesiące. To taki max.

 

Mieszkamy poza granicami Polski, czy jest możliwość podpisania umowy drogą elektroniczną, czy konieczny jest bezpośredni kontakt?

Możemy wszystko załatwić drogą mailową. Większość umów (ok. 80%) podpisujemy w ten właśnie sposób, ponieważ pracujemy w różnych miejscach i jest to najszybsza forma. Ja wysyłam podpisaną umowę, a Wy zapoznajecie się z nią, drukujecie, podpisujecie i odsyłacie do mnie w formie skanu lub zdjęcia. Zrobionego choćby telefonem. Oczywiście wcześniej możemy również porozmawiać live za pomocą komunikatora typu Skype.

 

Czy istnieje możliwość wynajęcia dodatkowych opcji po podpisaniu umowy? Do wesela jeszcze rok, a jeśli zmienimy zdanie? Z jakim wyprzedzeniem przed wykonaniem tej usługi musielibyśmy dać Ci znać? Czy ceny za te usługi są stałe? Czy wówczas nadal moglibyśmy rozmawiać o pakietach w niższej cenie?

Jeżeli poszczególne opcje będą dostępne terminowo, to gwarantuje, że je dla Was zrealizujemy. W skład pakietu wchodzi film i fotografia, dlatego pozostałe opcje są dostępne jako usługi dodatkowe.

 

Czy możesz nam przesłać wzór umowy?

Oczywiście mogę przesłać taki wzór na adres mailowy.

 

Ile wynosi zadatek w dniu podpisania umowy?

W dniu podpisania umowy pobieram zadatek w kwocie 1000 zł.

 

Czy sami możemy wybrać utwory do filmu, czy teledysku?

Przedstawiam Wam gotową propozycję, a przy wyborze kieruję się przede wszystkim kwestiami estetycznymi, ale również możliwością legalnego wykorzystania utworu. Nie martwcie się. Zawsze trafiam w gust naszych par i nie zdarzyło się, aby były jakiekolwiek reklamacje.

 

Chcielibyśmy mieć wpływ na efekt końcowy naszego filmu ślubnego. Czy jest taka możliwość?

Przed finalizacją wysyłam do Was gotowy film ślubny, abyście mogli sobie wcześniej zobaczyć. Na tym etapie możemy dokonać drobnych, kosmetycznych korekt, ale ostateczny kształt i ich zasadność pozostawiam sobie, ponieważ daję sobie prawo do własnej koncepcji i wizji artystycznej. Zazwyczaj klienci wiedzą czego chcą, dlatego koncepcja na film ślubny oraz zdjęcia jest omawiana przy podpisywaniu umowy, w związku z tym nie ma zbędnych nieporozumień przy finalizacji usługi.

 

Czy jest możliwość otrzymania surowego, niezmontowanego materiału lub nieobrobionych zdjęć?

Nie. Tak jak kucharz nie udostępnia przypraw i produktów, tak i ja nie udostępniam naszych źródłowych materiałów. Otrzymujecie gotowy, przyprawiony film 🙂

 

Czy wytniesz nam z filmu kompromitujące gości momenty?

Kiedy skończę prace i film jest gotowy, zawsze wysyłam go Wam w celu akceptacji. Jeśli podczas nagrywania zdarzą się jakieś kompromitujące momenty, możecie mieć pewność, że nie będzie ich w filmie.

 

Czy wystawiasz paragon?

Tak, wystawiam. Cokolwiek chcecie: fakturę, rachunek, paragon i co tam jeszcze. W końcu prowadzę legalnie działającą firmę 🙂

A teraz troszkę o fotografii ślubnej

Jak możesz opisać swój styl fotografii?

Zdjęcia są emocjonalne i filmowe, ponieważ łączymy reportaż zdjęciowy z wizją #LooksLikeFilm, czyli filmowym lookiem.

 

Czy będziesz osobiście fotografował nasz ślub?

Każde zlecenie fotografowane jest przez jednego, bądź dwóch naszych fotografów. Nie zlecam fotografii nikomu innemu, więc pewnie będę to ja, Paulina lub Michał.

 

Ile czasu podczas wesela powinniśmy zarezerwować na zdjęcia z rodziną?

Wszystko zależy od tego z jaką ilością osób chcecie mieć pamiątkowe zdjęcia. Jeśli są to najbliżsi, czyli rodzice, babcia, dziadek, wówczas takie zdjęcia zajmują 10-15 minut. Koniecznie poinformujcie nas o tym ustalając rozkład dnia, wówczas znajdziemy najlepszy czas na tego typu zdjęcia.

 

Czy oddane zdjęcia będą kolorowe, czy czarno-białe?

Zdjęcia poddane będą autorskiej obróbce, jeśli oglądaliście moją galerię, to super, jeśli nie, to zapraszam do obejrzenia. Zdjęcia są zarówno kolorowe jak i czarno-białe.

 

Ile zdjęć łącznie otrzymamy?

Otrzymacie od minimum 250 sztuk autorsko obrobionych zdjęć. Z reguły oddajemy 250-400 zdjęć z pełnego dnia. Zależy to od ślubu, wesela, ilości gości, ich zachowań gości, czy sytuacji. Do tego dochodzą zdjęcia z sesji przed lub poślubnej.

 

W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

Wszystkie obrobione zdjęcia otrzymacie w postaci galerii online. Do tego ekskluzywną fotoksiążkę lub fotoalbum na około 40  przez Was wybranych zdjęć. To wszystko w cenie.

 

Czy oferujesz dodatkowe odbitki lub albumy?

Oczywiście, że tak. Przy wspólnej rozmowie podczas podpisywania umowy możecie zdecydować, czy chcecie dodatkowy album tylko dla siebie, czy również dla rodziców, jeśli jednak nie będziecie w stanie zdecydować akurat w tym dniu, to nic nie szkodzi, zdaje sobie sprawę z tego ile ważnych decyzji musicie teraz podjąć. Ja nie chce utrudniać – chce pomóc 🙂 Dlatego kwestie albumu możemy omówić nawet po ślubie.

 

Czy oferujesz opcję dodatkowego fotografa na ślub?

Zazwyczaj na ślubie pracuje jeden fotograf, jednak w sytuacji gdy wesele jest duże, czyli liczba gości przekracza 250 osób, wówczas jest możliwość pracy dwóch fotografów. Zależy mi na tym, aby wszystkie ważne dla Was chwile i detale zostały uchwycone.

Nie znalałeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie? Skontaktuj się ze mną.

Nasz ostatni wpis na blogu

Urocza sesja ślubna w Pałacu Pstrokonie

Urocza sesja ślubna w Pałacu Pstrokonie

Ola&Adam | Pałac Pstrokonie Kiedy podjechali pod Pałac Pstrokonie i wysiedli z samochodu, scenariusz na sesję ślubną namalował się sam. Dystyngowana z niezwykłą klasą Aleksandra każdym swym ruchem udowadniała, że sesja z nimi będzie nie tylko...

czytaj dalej

Wasze historie ślubne

Mamy dla Was kilka wybranych historii ślubnych, gdzie możecie zobaczyć miłość i to coś, czego nie można opisać pustymi słowami. Dzięki Wam można się przekonać, że miłość, wiara i nadzieja może dosięgnąć każdego z nas.

Urocza sesja ślubna w Pałacu Pstrokonie

Ola&Adam | Pałac Pstrokonie Kiedy podjechali pod Pałac Pstrokonie i wysiedli z samochodu, scenariusz na sesję ślubną namalował się sam. Dystyngowana z niezwykłą klasą Aleksandra każdym swym ruchem udowadniała, że sesja z nimi będzie nie tylko...

Czytaj więcej
Wesele i Sesja Ślubna w Pałacu Pstrokonie

Film ślubny w pakiecie z fotografią

Wybierając film ślubny i fotografię zyskujesz więcej, oprócz jednej doświadczonej i zgranej ekipy – dodatkowy rabat cenowy. Ten pakiet usług to jest, to czego powinno się oczekiwać od pamiątki ślubnej.

Twój Film ślubny może wyglądać właśnie tak

Film ślubny, kamerzysta – uwieczni każdy ruch, cudowny śmiech, odtworzy melodie i barwy tamtych chwil. Wraz z fotografią ślubną stworzą świetny pakiet.

Ślub w Pałacyku | Ania &Jacek | Nieskończenie delikatna opowieść

W malowniczej scenerii przy udziale fantastycznych ludzi celebrujemy Ich wyjątkowy dzień…