Jak dobrze przygotować się do ślubu. Zorganizuj się w kilku krokach.

Niezbędnik dla przyszłej pary młodej

Jak dobrze przygotować się do ślubu?

Cały przedślubny czas, to nie tylko czas sielskich przygotowań, wybierania kwiatów, nadzienia do tortu, czy sukni ślubnej. To również czas spinania terminów, dopasowywania godzin, podpisywania umów i podejmowania kluczowych decyzji. Jednym słowem, bywa stresująco.

Często jesteście pewni, że już wszystko przemyśleliście, że wybraliście najlepiej, jak się da, że już lepiej nie można, że wilk jest syty i owca cała. Niestety przeważnie tak nie jest, a często jest odwrotnie. Czyli jak przygotować się do ślubu?

Jako Wasz fotograf ślubny, bywa, że nie tylko robię zdjęcia, ale ratuje sytuacje. Przypinam welon, zapinam guziki w sukni, bądź szukam najlepszego miejsca w domu na najpiękniejsze zdjęcia, sprzątając jednocześnie rzeczy, które mogą rozpraszać. Zdarza się, że mam tylko kilka minut na zdjęcia, które powinny trwać godzinę, a mini sesja plenerowa jest efektem moich próśb. W całym zamieszaniu i niedograniu szczegółów, po prostu brakuje Wam czasu i w efekcie ochoty.

Co zatem zrobić, aby dzień ślubu był jak najmniej stresujący i idealny? Spróbuje dać Wam kilka ważnych wskazówek, co zrobić jeszcze przed tym ważnym dniem, aby nie zaskoczył Was chaos i sytuacja pt. „nie wiem co robić”

O co koniecznie trzeba zadbać przed ślubem?

Aby dobrze przygotować się do ślubu, to na początku przed ślubem zbierzcie kilka rzeczy, gadżetów, zdjęć, czy innych ważnych przedmiotów, które Was identyfikują. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, abyśmy robiąc zdjęcia ślubne, czy film ślubny jeszcze w domu, czy w pokoju hotelowym, mogli wykorzystać te przedmioty. Szczegóły, detale w dniu ślubu, jak i w życiu są bardzo ważne. Wówczas zdjęcia i film ślubny będą jeszcze bardziej Wasze, no i będą ciekawsze.

Pamiętajcie o przygotowaniu detali ślubnych, typu mucha, podwiązka, buty, biżuteria, ulubione perfumy, czy spinki. Ważne jest to, abyście mieli naszykowane te przedmioty wcześniej, aby nie szukać ich w dniu ślubu, czy odcinać metki w ostatniej chwili.

Musicie również wiedzieć, że w tym dniu jesteśmy dla Was i dla Was tworzymy najpiękniejszą pamiątkę. Bo to jest naszym priorytetem i zadaniem, dlatego tak ważne jest, abyście zwrócili uwagę i wcielili w życie kilka niezwykle istotnych elementów.

Najważniejsze z nich, to przyjazd do kościoła i przyjazd do domu weselnego. My musimy być tam pierwsi, dlatego zawsze prosimy o informacje (najlepiej telefoniczną), że zaraz podjeżdżacie i będziecie wysiadać. Potrzebujemy tej wiedzy, aby być z Wami w każdym momencie w celu jego uwiecznienia. Dlaczego musimy być wcześniej? Co będziemy robić w tym czasie? Dużo jest tego, ale m.in. zdjęcia kościoła, będziemy latać dronem, robić ujęcia szczegółów i detali wystroju kościoła bądź sali.

Jak zorganizować się do przygotowań przed ślubem

O czym należy pamiętać w dniu ślubu?

W tym dniu oprócz Was, najważniejszy jest czas, czas, który jak na złość akurat tego dnia pędzi jak szalony, często słyszymy z Waszych ust: „Ojej to już ta godzina”? Tak, ta godzina, a my jesteśmy często w lesie. Co wtedy pomaga? Jedynie spokój nas ratuje ☺️

Fryzjer i makijaż ślubny

Aby zapobiec takim sytuacjom, pamiętajcie, aby fryzjer i makijażystka umówione były odpowiednio wcześniej. My potrzebujemy około godziny u każdego z Was. Bywa, że Panna Młoda jest malowana po naszym przybyciu jeszcze pół godziny. Niestety, ale nie jesteśmy cudotwórcami i zawsze coś ucierpi — albo zdjęcia i film ślubny, albo makijaż.

Poproście świadka i świadkową, aby również wzięli pod uwagę czas na fryzury i makijaż, ponieważ oni powinni być z Wami podczas przygotowań i muszą być już gotowi.

Fryzura i makijaż w odpowiednio wczesnej godzinie dotyczy również rodziny, która będzie brała udział w błogosławieństwie. Zapytajcie rodziców, chrzestnych i dziadków odpowiednio wcześniej, czy chcą Was pobłogosławić i przygotować ich, na wcześniejsze przybycie.

Przygotowania do ślubu

Zadbajcie o szampana jeszcze w trakcie przygotowań, to urozmaica zdjęcia i pozwoli się Wam wyluzować.

Znajdźcie najlepiej oświetlone pomieszczenie w domu i wysprzątajcie, ponieważ to w nim będziemy robić zdjęcia i ujęcia do filmu ślubnego podczas przygotowań. Pamiętajcie, aby pomieszczenie to było również odpowiednio duże, ponieważ u Panny Młodej podczas błogosławieństwa będzie całkiem spora grupa osób, w tym nas dwoje, czyli fotograf ślubny i kamerzysta ślubny.

Przygotowania w domu? A może w apartamencie hotelowym?

Dla większości z Was oczywiste jest, że koniecznie musicie wyjść z domu rodzinnego. My to rozumiemy i szanujemy. Zawsze jednak podsuwamy naszym parom alternatywę na wszelki wypadek. Jeśli wybierzecie apartament na sali, w której odbędzie się przyjęcie weselne, to jest najlepsze co możecie zrobić dla siebie i rodziców.

Pomyślcie, że nie musicie przejmować się bałaganem w mieszkaniu — a uwierzcie, nawet w najbardziej wysprzątanym pojawią się niepotrzebne rzeczy i gadżety rozpraszające. Macie mnóstwo miejsca w jasnym, pięknym pomieszczeniu. Czasem na etapie ubierania mamy już niezły materiał jako mini sesja, ponieważ te pomieszczenia świetnie się do tego nadają. Oboje ubieracie się w tym samym miejscu, jest więc spora oszczędność czasu.

Co więcej, jeśli otoczenie sali jest ładne i ma trochę zieleni, możemy jeszcze przed wyjazdem do kościoła zrobić mini sesje, abyście później mogli cieszyć się zabawą i gośćmi.

Czasem pojawiają się u Was wątpliwości, ale te pary, które się na to zdecydowały — nie żałują. W końcu dom to nie mury, ale ludzie, których kochamy i których mamy obok siebie.

Błogosławieństwo

Ważną kwestią jest również błogosławieństwo zarówno u pana młodego, jak i u panny młodej. Rzadko się z tym spotykamy, ale jednak czasem bywa, że do domu pana młodego tuż przed wyjazdem do narzeczonej – przyjeżdża rodzina na błogosławieństwo. Niestety, ale jeśli zdarzy się, że rodziny jeszcze nie ma, a my zgodnie z harmonogramem musimy jechać na przygotowania do Panny Młodej, to nie czekamy.

O czym pamiętać w kościele przed ślubem

O czym pamiętać w kościele?

Czas w kościele jest najbardziej emocjonujący i tutaj najmniej ingerujemy. Po prostu jesteśmy z Wami i robimy co do nas należy. Zawsze jednak mówimy o kilku bardzo istotnych sprawach, dzięki którym Wasza pamiątka będzie jeszcze piękniejsza.

Przed ceremonią ślubną, poinformujcie księdza o naszej obecności

Poproście księdza o przeczytanie ważnych informacji dla gości, np. o zdjęciu grupowym przed kościołem (aby goście nie rozeszli się po uroczystości) oraz gdzie składane są życzenia — na sali, czy przed kościołem.

Ustalcie kto prowadzi Pannę Młodą do ołtarza i poinformujcie nas o tym

Przy składaniu przysięgi stańcie naprzeciwko siebie. Umożliwi to zrobienie lepszych zdjęć, a i Wy będziecie patrzeć we własne oczy, a nie na księdza.

Mówcie głośno i wyraźnie

W kościele każdy z Was ma przypięty mikroport, aby dźwięk był jak najlepszy, jednak nawet najlepszy sprzęt nie zadziała, jeśli nie będzie Was słychać.

Dla wyjaśnienia — Panna Młoda ma mikroport zamocowany na udzie przy pomocy specjalnej opaski. Całość montujemy podczas przygotowań. Panu Młodemu mikroport zakładamy przed wejściem do kościoła.

Podczas wyjścia z kościoła dajcie nam chwile na zmianę ustawień w aparacie i kamerze

Pracujemy na ustawieniach manualnych, więc potrzeba kilka sekund na takie nastawy, aby materiał był nagrany właściwie.

O czy pamiętać podczas przyjęcia weselnego

O czym pamiętać na przyjęciu weselnym?

Musicie pamiętać o mini sesji plenerowej i wiem, że się powtarzam, ale uwierzcie nam na słowo — te zdjęcia Was ucieszą. Taką sesję robimy po pierwszym tańcu, gdy zespół lub DJ grają pierwszy set, wówczas goście nie zauważą, że Was nie ma, no i nie będą się nudzić. Idziemy na maksymalnie 20 minut i w otoczeniu sali robimy bajkowe zdjęcia.

Ważna jest również obsługa sali i posiłki, zespół czy DJ, oraz my. Zazwyczaj wymieniamy się informacjami z salą i zespołem o najważniejszych punktach wieczoru, ale czasem zabraknie ważnej informacji, np. godzina podania tortu, sztuczne ognie po zmroku, podziękowania dla rodziców, lub inne ważne zaplanowane przez Was atrakcje. My chcemy to wszystko uwiecznić, jednak aby to zrobić musimy o wszystkim wiedzieć.

To takie najważniejsze, zebrane przez lata doświadczenia, aby ułatwić Wam przygotowania do ślubu i sprawić, aby ten dzień był najpiękniejszy z najpiękniejszych.

Z naszymi parami mamy stały kontakt przed ślubem, zawsze służymy radą i jesteśmy w stanie pomóc Wam na każdym etapie planowania, wystarczy zadzwonić.

I na koniec. Pamiętajcie dobrze przygotować się do ślubu, a wtedy ten dzień będzie jednym z tych dniu, których się nie zapomina, a stres przykryją emocje i wspaniałe momenty tego dnia.

Do zobaczenia na ślubie 🤗

blank

ocena
11 / 4.7

Paulina

Paulina

Mama i żona | Fotograf Ślubny

Kocham zdjęcia i filmowe kadry pełnych emocji i uczuć. Uwielbiam zdrowy tryb życia, zdrową kuchnię i moich bliskich. Rodzina, to najwspanialszy dar jaki można sobie wyobrazić.