Jak przygotować się do filmowej i zdjęciowej sesji plenerowej

Blog | Porady

Decyzja, budżet na sesję ślubną

Decydując się na sesję plenerową w innym dniu, niż dzień ślubu, musicie zwrócić uwagę na szereg niezwykle istotnych i powiązanych ze sobą szczegółów. Na pierwszym miejscu, tak jak przy wszystkich przedsięwzięciach plasuje się budżet. Jego wysokość bowiem decyduje, czy Wasz plener odbędzie się np. w słonecznej Italii, czy w kapryśnej, jeśli chodzi o pogodę Polsce. Opracowując budżet na plener ślubny, musicie uwzględnić koszty ewentualnego przelotu lub dojazdu dla Was, jak również osób zaangażowanych w film i zdjęcia. Ważne są również koszty noclegu, zakupu bukietu ślubnego, makijażu i fryzjera. Tak więc wysokość budżetu przenosi nas zgrabnie – stawiając jednocześnie na ziemi, w miejsce, w którym odbędzie się Wasz plener.

 

Miejsce sesji plenerowej

Wybierając miejsce pleneru zazwyczaj kierujecie się walorami sentymentalnymi, czyli np. miejscem poznania, lub zupełnie przeciwnie, czyli miejscem, gdzie was jeszcze nie było, ale plener tam jest Waszym marzeniem. Musicie pamiętać przede wszystkim o tym, że będziemy robić dla Was film i zdjęcia i nie będą to beztroskie wakacje na Malediwach, czy luźny weekend w górach. Zadanie jest o tyle trudniejsze, że w zaledwie kilka osób musimy stworzyć coś wyjątkowego. Pamiętajcie, że przy jednej reklamie telewizyjnej zatrudnionych jest pełno ludzi, począwszy od oświetleniowców, operatorów kamery, makijażystów, statystów, czy garderobiany i reżysera do tworzenia kilkuminutowego filmu. W naszym przypadku nie będzie tak różowo, ponieważ będziemy tylko my i Wy. Konieczny jest plan działania i dobra współpraca.

 

Współpraca kamerzysty i fotografa

Trzymanie się planu nie jest trudnym zadaniem, gorzej jest ze współpracą, jeśli film i fotografia to ludzie z innych firm. Łatwo sobie wyobrazić zamieszanie powstałe wskutek dwóch różnych planów, czy wizji, dlatego naprawdę przemyślcie sobie kwestie fotografa i kamerzysty na wesele z jednej firmy. Jednym z wielu czynników mogącym wpłynąć na plan jest pogoda. Pamiętajcie, aby sprawdzać ją na bieżąco, ponieważ dużo łatwiej zmienić datę, kiedy nie macie jeszcze rezerwacji hotelowych oraz nie wzięliście urlopów. Naprawdę nie oszukujcie się (zwłaszcza w Polsce), że pogoda jakimś cudem się poprawi. Lepiej poszukać innego dogodnego terminu z piękną, słoneczną aurą.

Zdjęcie z sesji plenerowej w Pałacu Pstrokonie

 

Jak się ubrać na plener ślubny

Planując miejsce pleneru należy zwrócić również uwagę na to, aby Wasze stylizacje ślubne dopasowane były do tego miejsca. Jeśli Panna młoda ma elegancką obcisłą suknię, bardziej wpasuje się w majestatyczne wnętrza i otoczenie zamków, natomiast zwiewna, lekka suknia boho pięknie zarysuje się na wietrznej plaży. Poszukajcie takiego miejsca, które będzie Was definiowało i z którym się utożsamiacie, ponieważ tylko w takich miejscach będziecie czuć się dobrze a film i zdjęcia wyjdą autentycznie. Wspomnę jeszcze o pomijanym przez Was bukiecie, ponieważ to bardzo ważny rekwizyt. Bez niego sesja wyjdzie nijako i zawsze będziecie mieć wrażenie, że czegoś brakuje.

 

Najważniejsze. Uczucia.

Ważnym elementem sesji ślubnej są Wasze uczucia. Zajmując się już bardzo długo filmem i fotografią, wiem jak paraliżująco działa na Was obiektyw, wiem, jak trudne jest przeniesienie się do dnia ślubu, kiedy wszystko było takie emocjonujące i nowe, a teraz emocje opadły i jesteście myślami w pracy, czy w remontowanym mieszkaniu, bo macie po prostu nowe wyzwania i obowiązki. Na filmie i zdjęciach to widać, dlatego zawsze Prosimy Was wcześniej, abyście wyłączyli myślenie i byli tylko dla siebie, chociaż przez ten krótki czas, przez te kilka godzin pozwólcie sobie na luksus delektowania się sobą, przypomnijcie sobie, dlaczego się kochacie i powiedzcie to przed sesją, złóżcie sobie nawzajem życzenia na resztę wspólnego życia i… po prostu się kochajcie.

ocena
7 / 5

Paulina

Paulina

Mama i żona | Fotograf Ślubny

Kocham zdjęcia i filmowe kadry pełnych emocji i uczuć. Uwielbiam zdrowy tryb życia, zdrową kuchnię i moich bliskich. Rodzina, to najwspanialszy dar jaki można sobie wyobrazić.